Zatrudnienie ucznia lub studenta

Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia studenta?

Przedsiębiorca przyjmując do pracy ucznia lub studenta może wybrać dogodną formę umowy, czyli zlecenia, agencyjną itp. Zatem korzyść polega na tym, iż pracownicy którzy posiadają status osoby uczącej się, nie ukończyli 26 lat i są zatrudnieni na warunkach umowy cywilnoprawnej nie mają obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnym; przy czym pracodawca nie może pozostawać z uczniem w stosunku pracy, np. z tytułu tzw. przygotowania zawodowego. Przy spełnieniu tych warunków nie powstaje obowiązek wobec ZUS. Jednak należy przy tym zwrócić uwagę, aby umowa podpisana przez osobę, która nie ukończyła 18 lat była potwierdzona przez jego rodzica lub opiekuna.

Pracodawca musi pamiętać o dopełnieniu obowiązków, wynikających z zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej ucznia lub studenta. I tak od wypłacanego wynagrodzenia powinien odprowadzać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Ponadto, do końca lutego następnego roku zobowiązany jest przesłać zatrudnionemu informację PIT-11. Natomiast pracownik zobowiązany będzie złożyć zeznanie roczne. Jeżeli całość zarobków nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, fiskus zwróci mu uiszczony przez płatnika podatek.

Należy dodać, że przekroczenie kwoty dochodu zł 3089 w 2012 roku, przez pełnoletnie, uczące się dziecko, skutkuje utratą prawa rodziców do ulgi prorodzinnej.

 

Dodaj komentarz