Zatrudnienie pracownika korzystne dla przedsiębiorcy

Jako przedsiębiorca jednoosobowej firmy chciałbym zatrudnić pracownika na korzystnych dla mnie warunkach. Co w tym zakresie jest dla mnie ważne?

 Pracownik jest dla pracodawcy poważnym obciążeniem, bowiem powstaje obowiązek wypłaty jemu co najmniej minimalnego wynagrodzenia, opłacenia składek ZUS a także udzielenia urlopu. Poza tym zatrudnienie go wymaga od przedsiębiorcy znajomości przepisów z zakresu prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, czyli wiąże się ono z obsługą kadrowo- płacową. Aby mieć pewność, że zostały dopełnione wszystkie obowiązki wynikające z zatrudnienia pracownika, najprostszym wyjściem jest powierzyć obsługę kadrowo-płacową specjaliście, czyli podpisać umowę z biurem rachunkowym lub doradcą podatkowym. Istnieje kilka sposobów na to, aby chociaż przez pewien czas uniknąć ryzyka, formalności i kosztów związanych z zatrudnianiem pracownika. Jednym z nich jest przyjęcie na staż bezrobotnego absolwenta na podstawie umowy między starostą a pracodawcą za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy. Stażystą może być osoba, która nie ukończyła jeszcze 27 lat i zdobyła dyplom magistra, inżyniera czy licencjata od czasu dyplomu nie minął okres 12 miesięcy. Może nim też być absolwent szkoły średniej;  jednak jego wiek nie może przekroczyć 25 lat. Status bezrobotnego absolwenta wygasa z upływem 12 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu.

Pracodawca ma możliwość wyboru odpowiedniego stażysty, który z urzędu pracy otrzymuje stypendium oraz ma opłacane ubezpieczenie społeczne i zdrowotne a pracodawca nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów ani ryzyka; poświęca mu jednak swój czas chcąc go dobrze  przyuczyć do zawodu. Urząd pracy pokrywa również koszt badań lekarskich wymaganych przed odbyciem stażu. Nie jest to forma zatrudnienia z punktu widzenia Kodeksu Pracy, a stażysta wciąż posiada statut osoby bezrobotnej. Pracodawca na zakończenie stażu ma obowiązek wydać pisemną opinię o zrealizowanych przez bezrobotnego zadaniach i umiejętnościach praktycznych, które pozyskał w trakcie odbywania stażu a także  zatrudnić stażystę po zakończeniu stażu najczęściej na okres nie krótszy niż okres odbywania stażu (zgodnie z umową). Absolwent zdobywa pierwsze doświadczenie zawodowe i pewne umiejętności, a także ma duże szanse na to, że pracodawca zechce zatrudnić go na stałe.

Umowa o pracę po zakończeniu stażu powinna być zawarta na kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Pracodawca ma jednak możliwość zastosowania niższego niż minimalne wynagrodzenie dla osób, które podejmują pierwszą pracę ale wynagrodzenie to w okresie pierwszego roku pracy nie może być niższe niż 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tak więc zatrudniony po raz pierwszy w roku 2011 nie może zarobić mniej niż zł 1.108,80 brutto (80% z 1.386 zł).

 

Dodaj komentarz