Gospodarstwo agroturystyczne a podatki

Jakim podatkiem będę obciążony prowadząc gospodarstwo agroturystyczne?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) z dnia 26 lipca 1991 r zwolnione są od podatku dochody, które pochodzą z wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku a także dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, pod warunkiem że liczba wynajmowanych pokoi w tym budynku nie przekracza 5. Rolnik wykonujący działalność agroturystyczną nie jest traktowany jako przedsiębiorca. Zatem wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych, czy też świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów nie stanowi działalności gospodarczej i dlatego też podatek od nieruchomości jest taki sam jak dla mieszkań. Jednak dotyczy to głównie rolników, którzy mają gospodarstwo rolne i świadczą usługi agroturystyczne i tylko dla nich przewidziane są ulgi lub zwolnienia. Dlatego też ważne jest to czy mamy status rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne. Niestety w prawie podatkowym nie ma definicji rolnika; więc można się jedynie posłużyć przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników, według których” za rolnika należy uważać pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą stale lub czasowo i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.” Zaś definicję gospodarstwa rolnego można znaleźć w ustawie o podatku rolnym „ jest to obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.”

Działalność agroturystyczna nie jest jednak wyłączona spod regulacji ustawy o usługach turystycznych; istnieje zatem obowiązek zgłaszania przedmiotowej działalności do rejestru prowadzonego przez wójta/burmistrza.

Odrębną sprawą jest opodatkowanie podatkiem VAT. I tak rolnik działający w dziedzinie agroturystyki, mimo iż zwolniony jest z podatku dochodowego od osób fizycznych, to jednak podlega ustawie VAT. Może on również korzystać ze zwolnienia podmiotowego( do przekroczenia w tym roku  kwoty zł. 150.000 – w proporcji).

 

 

Dodaj komentarz