Abolicja ZUS

ZUS 2Kto może skorzystać z abolicji i czego musi dopełnić?
Osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. –do 28 lutego 2009 r. były przedsiębiorcami ( prowadziły działalność gospodarczą) i nie płaciły składek ZUS, od dnia 15 stycznia 2013 r. obejmie abolicja, niezależnie od przyczyny. Oznacza to, iż właściciel firmy, który  w tych latach z premedytacją nie płacił składek, także nie będzie musiał ich teraz uiszczać. Niektórzy mają zaległości rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych, wliczając jeszcze w to odsetki od zaległości i inne  koszty z tym związane. Ich zaległości mogą teraz zostać umorzone z mocy ustawy abolicyjnej, oczywiście jeśli dotychczas ich nie uregulowali. Jest rzeczą zrozumiałą, iż pozostałe osoby, które spłaciły zaległości wobec ZUS niestety pieniędzy już  nie odzyskają. Teraz abolicja obejmie każdego kto wystąpi z wnioskiem o umorzenie należności wobec ZUS. Należności, które podlegają umorzeniu, to składki na ubezpieczenie społeczne osoby podlegającej temu obowiązkowi z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy, lecz tylko za taki okres, za jaki zostały umorzone składki na ubezpieczenia społeczne a także odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, upomnienia itp.
Jednak aby skorzystać z abolicji trzeba nie posiadać zaległości wobec ZUS na dzień wydania decyzji o umorzeniu należności, które nie podlegają umorzeniu lub spłacić je w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji,  bądź też w terminie określonym w umowie o rozłożeniu na raty ( jeżeli osoba korzysta z pomocy de minimis).
Wnioski o umorzenie należności zainteresowani w głównej mierze winni złożyć w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy abolicyjnej. Jednak ci, którym ZUS w tym czasie wyda decyzję o podleganiu ubezpieczeniom społecznym i o kwocie zadłużenia z tego tytułu za okres od 01.01.1999 r. do 28.02.2009 r. a także przeniesieniu na spadkobiercę lub osobę trzecią odpowiedzialności w formie decyzji będą mogli złożyć przedmiotowe wnioski w terminie 1 rok od dnia uprawomocnienia się decyzji, chyba że termin 2 lat okaże się dłuższy. Osoby, które na dzień 01.09.2012 r nie prowadziły działalności gospodarczej nie muszą do wniosku dołączać żadnych dokumentów, zaś ci, którzy w tym czasie byli przedsiębiorcami muszą do wniosku dołączyć wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis” i oświadczenie o otrzymanej/nie otrzymanej pomocy de minimis.

Dodaj komentarz