Sposoby rozliczania nieodpłatnego udostępniania pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych

Nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika polegające na użyczeniu samochodu służbowego do celów prywatnych stanowi przychód ze stosunku pracy. Wycena tego świadczenia zależy od tego czy udostępniany samochód służbowy jest składnikiem majątkowym pracodawcy, czy użytkowany przez pracodawcę na podstawie umowy leasingu, czy najmu, co ma zasadnicze znaczenie do ustalenia wartości tego świadczenia.   Gdy samochód jest własnością pracodawcy wartość świadczenia należy ustalać wg. cen rynkowych stosowanych przy udostępnianiu rzeczy tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem marki samochodu, roku produkcji, stanu technicznego, przebiegu i wyposażenia. Według organów podatkowych należy wziąć pod uwagę ceny usług świadczonych przez firmy zajmujące się wynajmem takich samochodów na tym samym obszarze. Jednak taki sposób może prowadzić do zawyżenia przychodu pracownika. Bardziej sprawiedliwą i dość powszechnie stosowaną jest metoda tzw. „odwróconej kilometrówki”, gdyż pozwala on na wycenę faktycznego wykorzystania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych z uwzględnieniem wszelkich kosztów związanych z eksploatacją samochodu. Wyceny można również dokonać w oparciu o rzeczywiste koszty eksploatacji konkretnego samochodu. Metoda ta bardziej dokładnie określa przychód uzyskany przez pracownika, ale jest bardziej pracochłonna.

W przypadku, gdy samochód stanowi przedmiot umowy leasingu lub najmu podstawą obliczenia wartości świadczenia jest cena użytkowania tych samochodów. Jeżeli przydzielenie samochodu służbowego jest konieczne ze względu na charakter wykonywanej pracy na danym stanowisku takim jak np. przedstawiciel handlowy, pracownik serwisu, menedżer lub dyrektor spotykający się z klientami, wówczas w ogóle nie występuje przychód ze stosunku pracy. Jeżeli pracodawca nie dysponuje zabezpieczonym parkingiem może zawrzeć z pracownikiem umowę o garażowanie. Wtedy pracownik zobowiązuje się do garażowania samochodu w bezpiecznym miejscu i odpowiada za niego jak za powierzone mu mienie, zaś przejazdy między miejscem garażowania a miejscem wykonywania pracy nie powodują powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Pracodawca może również odpłatnie udostępnić pracownikowi samochód służbowy do celów prywatnych, ale wcześniej powinien on ustalić wartość takiego świadczenia.

Dodaj komentarz