Zadatek przy sprzedaży mieszkania – optymalizacja podatkowa

Chcę sprzedać mieszkanie, czy będę musiał zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży?

Jeśli osoba fizyczna sprzedaje budynek lub lokal mieszkalny, to według ustawy jest zobowiązana zapłacić 19-procentowy podatek dochodowy od tej transakcji. Jednak sprzedaż nie podlega opodatkowaniu, jeżeli nie następuje w ramach działalności gospodarczej, a od momentu kupna nieruchomości upłynęło 5 lat.

Okres ten liczony jest od końca roku, w którym nastąpiła transakcja. Jeżeli nie minął ustawowy czas, można podpisać cywilnoprawną umowę przedwstępną, zgodnie z którą nabywca zapłaci zadatek. Może być on 90-procentowy. Z kolei właściwa sprzedaż będzie miała miejsce w momencie, gdy z racji upływu pięciu lat nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Zgodnie z przepisami odpłatne zbycie nieruchomości następuje wyłącznie drogą podpisania aktu notarialnego, który przenosi własność w zamian za korzyści majątkowe. Z kolei zaś umowa przedwstępna nie powoduje przeniesienia własności, a jedynie zobowiązuje do tego strony w uzgodnionym terminie. W związku z tym nie powstają skutki podatkowe. Innymi słowy wszelkiego rodzaju wcześniejsza wpłata np. zadatek, nie stanowi przychodu, czyli otrzymane wcześniej pieniądze nie skutkują obowiązkiem podatkowym. Jest to sposób prostej optymalizacji podatkowej dla osób, które chcą sprzedać lokal mieszkalny.

Należy dodać, że wysokość zadatku bliska 100% kwoty sprzedaży może zostać zakwestionowana przez fiskusa.

Dodaj komentarz