Nadpłata zaliczki na podatek dochodowy za pracownika

PIT 37Co zrobić, gdy naliczyłam, potrąciłam i odprowadziłam do urzędu skarbowego za dużą zaliczkę na podatek dochodowy pracownika?

W przypadkach naliczenia i odprowadzenia za dużych zaliczek (np. w wypadku nie uwzględnienia zwolnienia z podatku przekazanych świadczeń z ZFŚS), błąd poprawia się dopiero po zakończeniu roku. Zgodnie z przepisami płatnik PIT4 (zazwyczaj jest to pracodawca), nie ma możliwości dokonania w ciągu roku korekty błędnie pobranych i wpłaconych zaliczek. Wynika to z Ordynacji podatkowej. Prawidłową wysokość podatku pracodawca może uwzględnić dopiero w rocznej informacji dla pracownika i urzędu skarbowego, czyli w PIT-11. W informacji tej powinien on ująć właściwą kwotę przychodów podlegających podatkowi oraz zaliczki rzeczywiście pobrane i odprowadzone w ciągu roku. Natomiast w deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach (PIT-4R) należy wpisać przychody podlegające opodatkowaniu, jak również kwoty wolne od podatku oraz faktycznie pobrane zaliczki na PIT. Pracownik dostanie zwrot niesłusznie zapłaconej zaliczki, gdy rozliczy się w zeznaniu rocznym i wykaże nadpłatę.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w przypadkach gdy omyłkowo został naliczony i odprowadzony do  urzędu skarbowego za mały podatek, należy niezwłocznie dokonać korekty i uregulować różnicę z odsetkami.

Dodaj komentarz