Okulary korekcyjne dla pracownika i pracodawcy a koszt uzyskania przychodu

Prowadzę działalność gospodarczą. Czy zakupione dla pracownika i dla mnie okulary korekcyjne będą mogły być kosztem uzyskania przychodu mojej firmy?

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę szereg obowiązków związanych  z bezpieczeństwem i higieną pracy. I tak zgodnie  z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. 148.973 z 1998 roku) na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom okularów  korekcyjnych. Jednak dotyczy to tylko pracowników, którzy pracują na stanowisku wyposażonym w monitor (np.  przy komputerze) co najmniej 4 godziny dziennie. Poza tym ten obowiązek wynikać musi z zaleceń lekarza okulisty. Zatem jeśli powyższe warunki są spełnione pracodawca powinien zrefundować pracownikowi zakup okularów korekcyjnych i to w wysokości przynajmniej kosztów szkieł ze standardową oprawą oraz kosztów robocizny. Wydatek pracodawcy na zakup dla pracownika tego rodzaju okularów stanowi dla niego koszt uzyskania przychodu, gdyż jest wydatkiem  ponoszonym w celu zapewnienia pracownikowi bezpiecznych warunków pracy. Jeżeli zaś pracodawca sfinansuje pracownikowi tylko część kosztów zakupu okularów korekcyjnych, wówczas kosztem uzyskania przychodu będzie tylko ta zwracana kwota, mimo iż faktura opiewa na kwotę wyższą.

Natomiast zakup okularów korekcyjnych dla przedsiębiorcy niestety nie jest w żaden sposób związany z przychodami;  jest uznawany jako wydatek o charakterze osobistym  i dlatego też nie może stanowić pod względem podatkowym kosztu jego działalności.

 

 

Dodaj komentarz