Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową

Czy mogę przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą prowadzoną w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Poprzednie przepisy nie przewidywały możliwości przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak sytuacja uległa zmianie od 1 lipca 2011 r. i obecnie przedsiębiorca ma taką możliwość. Staje się on spółką przekształconą z chwilą jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (dzień przekształcenia).
Takiej przekształconej spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego, a co za tym idzie pozostaje ona podmiotem w szczególności  koncesji, zezwoleń czy ulg (z wyjątkiem ulg podatkowych), które zostały już wcześniej przed przekształceniem przyznane przedsiębiorcy.
Aby dokonać takiego przekształcenia muszą być jednak spełnione określone w przepisach odpowiednie procedury. I tak do przekształcenia przedsiębiorcy wymaga się planu przekształcenia, sporządzonego w formie aktu notarialnego, który musi być  poddany badaniu przez biegłego rewidenta. Powinien on zawierać co najmniej  wartość bilansową majątku przedsiębiorcy przekształcanego na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy. Poza tym należy złożyć w formie aktu notarialnego oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy, określające typ spółki, w jaki zostaje przekształcony przedsiębiorca, wysokość kapitału zakładowego, powołać członków organów spółki przekształconej, zawrzeć umowę spółki przekształconej, dokonać  wpisu spółki przekształconej w KRS i wykreślić przedsiębiorcę przekształcanego z  Ewidencji Działalności Gospodarczej.
Zgodnie z przepisami osoba fizyczna, która jako przedsiębiorca przekształciła się w spółkę z o.o., odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe do dnia przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia. Ponadto taka odpowiedzialność dotyczy również zaległości podatkowych przedsiębiorcy związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Przedsiębiorca, który przed przekształceniem prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów, powinien z dniem przekształcenia zamknąć ją i otworzyć księgi rachunkowe oraz sporządzić wykaz składników aktywów i pasywów (inwentaryzację), który będzie podstawą otwarcia ksiąg rachunkowych spółki przekształconej.

Dodaj komentarz