Zmiany w sposobie wystawiania faktur od 2013 roku.

fakturaOd 01 stycznia 2013 weszło w życie wiele nowości dotyczących sposobu wystawiania faktur.  Tak jak było to do tej pory obowiązani wystawiać faktury są podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Nowością jest fakt, iż faktury od stycznia tego roku mogą wystawiać również podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT zwolnieni  – mają oni teraz prawo wyboru: dokumentowanie tak jak dotychczas swojej sprzedaży rachunkiem lub zgodnie z nowymi przepisami wystawianie faktury. Podatnicy, którzy nie są w ogóle zarejestrowani do V AT wystawiają nadal rachunki.

Istotną zmianą wprowadzoną przez ustawodawcę jest zakres obowiązkowych elementów jakie powinna zawierać faktura.

Nie ma już obowiązku stosowania oznaczenia np. FAKTURA VAT lub FAKTURA MP. Nie oznacza to jednak, że stosowanie dotychczasowych oznaczeń jest błędne. Oznaczenie FAKTURA VAT jest teraz elementem dodatkowym a nie obligatoryjnym.  Jednak „mali podatnicy” zamiast oznaczenia „Faktura MP” są obowiązani używać adnotacji „metoda kasowa” , natomiast osoby stosujące do tej pory oznaczenia „Faktura VAT marża”  używają teraz adnotacji: „procedura marży dla biur podróży”, procedura marży – towary używane”,  „procedura marży przedmioty kolekcjonerskie i antyki”. Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży tzw. VAT NP do tej pory mogli zamiennie stosować adnotację „odwrotne obciążenie” lub „podatek rozlicza nabywca” teraz wszyscy  są zobowiązani używać oznaczenia „ odwrotne obciążenie”.

Faktura musi nadal zawierać  kolejny numer, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę, a także nazwę sprzedawcy i nabywcy. Obowiązkowym elementem jest także data sprzedaży. Jednak według nowych przepisów dopuszcza się możliwość wystawiania jednej faktury dokumentującej kilka dostaw towarów/usług w jednym miesiącu i wtedy w polu data sprzedaży należy wpisać datę ostatniej transakcji.

Zmienione przepisy wprowadziły dodatkowy element faktury, który do tej pory nie występował – podatnik ma obowiązek umieszczania na fakturze wszelkich rabatów. Obowiązek ten nie dotyczy jednak rabatów, które w chwili sprzedaży uwzględnia się w cenie jednostkowej netto.

Kolejnym elementem faktury, który uległ zmianie jest brak obowiązku umieszczania na fakturze dokumentującej zakup paliwa numeru rejestracyjnego samochodu, co jest zdecydowanym uproszczeniem dla podatników.

Ustawodawca od 1 stycznia wprowadził także możliwość wystawiania faktur uproszczonych – co jest całkowitą nowością. Fakturę uproszczoną z ograniczonymi danymi może wystawiać podatnik, gdy kwota ogółem z tytułu sprzedaży nie przekracza zł 450 albo 100 Euro. Wówczas podatnik może dokonać wyboru: albo wystawić normalną fakturę lub fakturę uproszczoną.  Faktura uproszczona nie musi zawierać wszystkich danych jakie zawiera faktura zwykła; wystarczy aby zawierała wszystkie dane sprzedawcy, jedynie numer NIP nabywcy, datę wystawienia i sprzedaży, kolejny numer oraz nazwę towaru/usługi, a także kwotę należności ogółem. Ważne jest jednak aby faktura ta zawierała dane pozwalające określić kwotę podatku VAT. Z możliwości wystawiania faktur uproszczonych nie mogą jednak skorzystać podatnicy dokonujący: sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, sprzedaży wysyłkowej, WDT oraz eksportu usług.

Zmieniły się również procedury wystawiania faktur zaliczkowych i rozliczeniowych. Do końca 2012 roku jeżeli zaliczka obejmowała całą wartość zamówienia brutto nie wystawiało się faktury rozliczeniowej, co rodziło wiele wątpliwości i problemów. Od 2013 roku zapis mówiący o tym, że nie wystawia się faktury rozliczeniowej został zniesiony.  Zatem nawet jeżeli zaliczka obejmuje 100 % wartości zamówienia wystawia się fakturę końcową – rozliczeniową.

Nowością wprowadzoną przez obowiązujące przepisy jest termin wystawiania faktur w przypadku sprzedaży WDT. Taką fakturę należy teraz wystawić nie później niż 15-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wydano lub przemieszczono towar.

Zmienił się także wygląd faktury korygującej, która od tego roku nie musi zawierać pozycji i kwot błędnie wykazanych w fakturze pierwotnej – wystarczy tylko podanie wartości prawidłowych.

Zniesiony został także obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych – jest to teraz dobrowolne a brak ich wystawiania nie może być uznany za postępowanie wadliwe. Podatnik zgodnie z wprowadzonymi przepisami ma obowiązek określania autentyczności pochodzenia, integralności treści oraz czytelności faktury zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.

Na zakończenie należy jeszcze wspomnieć ,iż  wprowadzona została także zmiana w przypadku zawarcia umowy dotyczącej samofakturowania polegająca na zniesieniu obowiązku zawiadamiania o tym fakcie Urzędu Skarbowego. Zniesione zostało również ograniczenie czasowe na jakie może być zawarta  taka umowa (do końca 2012 roku były to dwa lata).

Przestawione powyżej nowości dotyczące wystawiania faktur nie są jednak ostatnimi  zmianami, bowiem ustawodawca przygotował jeszcze wiele zmian, które czekają podatników od 2014 roku.

 

 

Dodaj komentarz