Odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka

Czy ponoszę odpowiedzialność majątkową za długi podatkowe męża?

Za płacenie podatków, a także zaległości w ich uiszczaniu, odpowiada każdy podatnik majątkiem swoim, wspólnym, jak również małżonka. Jeżeli wyegzekwowanie od przedsiębiorcy zobowiązań podatkowych okaże się bezskuteczne, nawet w części, wówczas fiskus może zająć majątek małżonka. Taka sytuacja może wystąpić również, gdy nastąpił rozwód lub separacja, jeżeli długi podatkowe powstały w czasie, gdy trwała wspólność majątkowa. Jednak małżonek odpowiada za długi tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.

Pewnym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć odpowiedzialności za zaległości podatkowe małżonka jest sporządzenie intercyzy, koniecznie w formie aktu notarialnego. Niestety umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową nie chroni przed długami powstałymi już po ślubie, a przed jej podpisaniem.

Do odpowiedzialności za obciążenia podatnika mogą zostać pociągnięci również inni członkowie rodziny, którzy pomagali mu w prowadzeniu działalności gospodarczej i czerpali z tego faktu korzyści. W takim wypadku organ podatkowy musi wykazać między innymi, że zaległości podatnika są związane z prowadzoną przez niego działalnością, a członek rodziny stale współdziałał z podatnikiem w jej prowadzeniu

.

 

 

Dodaj komentarz