Ubezpieczenie zdrowotne

Byłem zarejestrowany jako bezrobotny, ale straciłem status bezrobotnego i prawo do ubezpieczenia w związku z tym, iż nie wstawiłem się w wyznaczonym terminie do Urzędu Pracy. Czy istnieje jakiś sposób, aby mógł podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zgdnie z obowiązującymi przepisami  może przystąpić między innymi osoba, która nie ma tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, pracownik który w danym okresie przebywa na urlopie bezpłatnym. Podstawowym warunkiem jaki musi być spełniony aby podlegać pod dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest fakt posiadania miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Osoba, która chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu musi złożyć odpowiedni wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia, do którego należy dołączyć dokument potwierdzający ostatni okres podlegania pod ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto należy pamiętać o tym, że osoba składająca wniosek do NFZ  musi posiadać dokument tożsamości.

Kolejnym krokiem do objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym jest zawarcie umowy z NFZ, które uzależnione jest od opłacenia przez osobę składającą wniosek dodatkowej opłaty. Wysokość jej zależy od okresu, przez który osoba ubiegająca się o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym i wynosi:

  • 20 % dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie od 3 miesięcy do roku;
  • 50 % dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej roku do 2 lat;
  • 100 % dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 2 lat do 5 lat;
  • 50 % dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 5 lat do 10 lat;
  • 200 % dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 10 lat.

Istnieje jednak możliwość odstąpienia od dodatkowej opłaty może tego dokonać Dyrektor NFZ  w uzasadnionych przypadkach może on również rozłożyć ją na raty.

Podpisując umowę z NFZ na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne należy pamiętać, iż występuje obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia członków rodziny, którzy nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu czyli m.in. dzieci lub niepracującego małżonka. Nie zgłoszenie członków rodziny, którzy powinni podlegać pod dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne skutkuje zgodnie z przepisami nałożeniem kary w postaci grzywny.

Po spełnieniu wszystkich warunków jakie nakłada NFZ oraz po podpisaniu umowy osoba objęta dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym musi dokonać odpowiedniego zgłoszenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na druku ZUS ZZA a następnie do 15 dnia każdego miesiąca opłacać składkę i składać deklaracje ZUS DRA wskazując w niej podstawę i wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje od dnia wskazanego w umowie zawartej z NFZ. Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy jej wymiaru. Podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku.

Dodaj komentarz