Szara strefa w doradztwie podatkowym

Dlaczego nie opłaca się korzystać z usług podmiotów świadczących usługi doradztwa podatkowego bez uprawnień?

Takie podmioty zwykle oferują niską cenę za usługi księgowe i doradztwa podatkowego, działając jednak bez uprawnień. Są to przedstawiciele tzw. szarej strefy; nie ponoszą kosztów egzaminu, składek członkowskich, ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, szkoleń, nie korzystają też z programów zawierających przepisy prawne, co daje gwarancję profesjonalnego i rzetelnego wykonywania czynności doradztwa podatkowego.

Podmioty działające bez uprawnień przeważnie nie wystawiają faktur za wykonywane przez siebie usługi, dlatego też podatnik nie ma żadnego dowodu na to, że skorzystał z usługi doradztwa podatkowego. Ponadto podatnik nie może takiego wydatku zaliczyć w koszty uzyskania przychodów swojej działalności gospodarczej. Zdarzają się takie podmioty, które wystawiają faktury, jednak w przypadku kontrolowania podatnika przez urząd skarbowy faktury te są podważane przez urząd i usuwane z ewidencji, co znaczy, ze nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, przez co zwiększa się u podatnika podstawa opodatkowania, co w konsekwencji powoduje zwyżkę podatku i odsetek.

Takie podmioty, które nie będąc uprawnionymi, wykonują czynności doradztwa podatkowego podlegają grzywnie do zł 50.000 w przypadku udowodnienia im tego czynu a poza tym mogą mieć  oszacowane przez urząd przychody, które jako nieujawnione wcześniej będą opodatkowane stawką 75%.Nie podlegają one też obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, wobec czego podatnik nie ma możliwości odzyskania pieniędzy utraconych w wyniku niekompetencji usługodawcy. W takiej sytuacji cała odpowiedzialność za błędy popełnione przez osobę nie posiadającą uprawnień spoczywa na podatniku.

Osoby działające w ramach szarej strefy nie ponoszą też żadnej odpowiedzialności przed Sądem Dyscyplinarnym, który jest organem samorządu zawodowego doradców podatkowych. Poza tym nie mają obowiązku zachowania w tajemnicy informacji, które zostały im powierzone przez klientów i  nie są związane zasadami etyki zawodowej a także nie ponoszą odpowiedzialności za nieetyczne działania.

Zlecając usługi doradztwa podatkowego podmiotowi w celu uniknięcia w późniejszym czasie problemów należy najpierw upewnić się czy jest on wpisany na listę doradców podatkowych i zażądać przedstawienia polisy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Dodaj komentarz