Alimenty a rozliczenie roczne

Czy jeżeli otrzymuję alimenty od byłego męża muszę uwzględnić je w rozliczeniu rocznym i wskazać jako przychód?

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w ustawie. Dla celów podatkowych zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym, przychody inne niż określone w powołanej ustawie są kwalifikowane jako przychody z tzw. innych źródeł. Biorąc pod uwagę powyższe, alimenty ujmowane są w zeznaniu i stanowią przychód z tzw. innych źródeł. Podlegają one opodatkowaniu według skali podatkowej. Alimenty na dzieci, które nie ukończyły 25-tego roku życia lub otrzymują rentę socjalną czy zasiłek pielęgnacyjny są zwolnione z podatku dochodowego. Natomiast  alimenty na rzecz innych osób są wolne od podatku dochodowego tylko do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie zł 700,00. Jednak, aby świadczenie w tej wysokości korzystało ze zwolnienia od podatku, wypłacane powinno być na podstawie orzeczenia sądu lub ugody sądowej.

Powołując się na Kodeks rodzinny i opiekuńczy małżonek rozwiedziony może żądać od drugiego małżonka środków na utrzymanie pod warunkiem, że nie został uznany za winnego rozkładu małżeństwa i w sytuacji, gdy znajduje się w niedostatku.  Wysokość alimentów uzależniona jest od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego.

Zatem to czy alimenty od byłego męża ujęte zostaną jako przychód zależy od ich wysokości. W deklaracji powinna zostać wykazana tylko nadwyżka ponad zł 700,00 miesięcznie i od tej kwoty należy zapłacić podatek dochodowy.

Warto zaznaczyć, iż osoba wypłacająca alimenty bez względu na to, czy na dziecko, czy na małżonka nie może ich odliczyć ani od swojego podatku, ani od dochodu.

 

Dodaj komentarz