korekta_deklaracji

Korekta deklaracji w celu skorzystania z zapomnianej ulgi

Jak mogę skorzystać z ulgi, z której wcześniej nie skorzystałem w rozliczeniu rocznym za lata poprzednie ?

Podatnik, który dowiedział się, że miał prawo do skorzystania z ulgi w latach wcześniejszych już po rozliczeniu dochodów za dany rok, a z różnych powodów z niej nie skorzystał, może sporządzić korekty tych deklaracji uwzględniając odpowiednie ulgi. Podatnicy mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację jeżeli stwierdzą, że wystąpił błąd lub nie została odliczona ulga, która im przysługiwała. Należy jednak pamiętać, że uprawnienie podatnika do złożenia korekty zeznania rocznego ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej. Tego rodzaju korekta nie wywołuje skutków prawnych.Skorygować deklarację należy przez złożenie korekty deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Powołując się na Ordynację podatkową złożenie skorygowanej deklaracji podatkowej jest traktowane jako warunek konieczny do skorzystania z ulgi w latach poprzednich.

Nadpłata powstała w wyniku skorygowania deklaracji przez podatnika podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia oddania do urzędu skarbowego korekty. Wraz ze skorygowaną deklaracją (zeznaniem) podatnik powinien złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Jednak pamiętać należy, iż prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa po upływie 5 lat od dnia złożenia zeznania (deklaracji).

Należy w tym miejscu wspomnieć o tym, że w odwrotnej sytuacji to znaczy, gdy podatnik skorzystał z ulgi w zawyżonej kwocie z powodu pomyłki lub nie znajomości przepisów, również powinien złożyć korektę zeznania rocznego wraz z pismem wyjaśniającym. W przypadku korekty, która skutkuje zmniejszeniem nadpłaty podatku, należy dokonać zwrotu różnicy między nadpłatą z pierwotnego zeznania, a nadpłatą wynikającą z korekty, gdyż zgodnie z przepisem taka nienależna nadpłata jest traktowana jako zaległość podatkowa. Ponadto do różnicy nadpłaty, która podlega zwrotowi do Urzędu Skarbowego należy doliczyć odsetki za zwłokę od dnia otrzymania nadpłaty do dnia zwrotu różnicy.

Dodaj komentarz