Jak rozwiązać spółkę kapitałową?

W celu rozwiązania spółki trzeba wziąć pod uwagę wszelkie procedury, bez których likwidacja nie może się obyć. Może to nastąpić poprzez różnego rodzaju sytuacje, tj. okres czasowy na jaki spółka została ustanowiona, ogłoszenie upadłości, bądź też ze względu na inne sytuacje prawne wymienione w umowie lub wcale w niej nie zawarte.

W przypadku spółki z o. o. najpierw wspólnicy podejmują uchwałę o likwidacji spółki (konieczny jest tutaj protokół zgromadzenia wspólników sporządzony notarialnie). W uchwale takiej powołuje się tzw. likwidatorów, którymi są najczęściej członkowie zarządu. Następnie dokumentacja ta wraz ze zgłoszeniem osób pełniących funkcję likwidatorów musi być złożona do Krajowego Rejestru Sądowego. Czynności te wymagają również ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Sytuacja majątkowa spółki także podlega pewnym unormowaniom. Likwidatorzy muszą zakończyć wszelkie sprawy będące w toku, upłynnić majątek, zaś jeśli spółka posiada jakieś nieruchomości, podlegają one zazwyczaj publicznej licytacji. Co ważne, w trakcie likwidacji nie ma możliwości wypłaty zysków wspólnikom. Ma to odzwierciedlenie ustawowe mające chronić interesy ewentualnych wierzycieli.

Należy również pamiętać o wniosku o wykreślenie z KRS, po uprzednim zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz po zakończeniu likwidacji. Kolejno należy zawiadomić naczelnika US o rozwiązaniu spółki (potrzebne tu będzie sprawozdanie likwidacyjne), złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru podatników, a także stosowną deklarację (w tym wypadku NIP-2) o zmianie statusu podatnika w podatku dochodowym. Następnie pozostaje zgłoszenie do GUS o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę.

Warto również zaznaczyć, iż w okresie likwidacji spółka działa z nieco zmienionymi funkcjami dalej, jednak z dopiskiem „w likwidacji” pod nazwą.

Dodaj komentarz