Zerowa stawka podatku przy WDT

O czym muszę pamiętać, aby mieć możliwość zastosowania 0% VAT przy WDT?

Dostarczenie towarów kontrahentowi z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej określone jest jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, przy której stosuje się stawkę VAT wynoszącą 0%. Aby mieć prawo do zastosowania tej preferencyjnej, zerowej stawki podatku, podatnik sprzedający towary za granicę musi spełnić przewidziane przepisami warunki. I tak po pierwsze, zagraniczny nabywca musi posiadać właściwy i ważny NIP, zaś na fakturze sprzedaży należy zamieścić zarówno unijny numer identyfikacji podatkowej kontrahenta, jak i swój. Poza tym sprzedawca ma obowiązek rzetelnego zweryfikowania i zebrania potwierdzeń, wskazujących na to, iż towary opuściły terytorium Polski i zostały dostarczone do miejsca przeznaczenia na terytorium innego państwa członkowskiego.

Podstawowymi dowodami, z których wynika dostarczenie towarów nabywcy są: kopia wystawionej faktury, otrzymane od odpowiedzialnego za wywóz towarów przewoźnika dokumenty przewozowe oraz specyfikacja ładunku z uwzględnieniem poszczególnych jego sztuk. W sytuacji, gdy sprzedający lub kupujący przewozi towary wykorzystując własny środek transportu, podatnikowi oprócz kopii faktury i specyfikacji potrzebny jest dokument stwierdzający; dane dostawcy i nabywcy, określenie środka transportu wraz z jego numerem rejestracyjnym, adres pod który przewożone są towary, potwierdzenie otrzymania towarów w docelowym miejscu oraz określenie towarów i ich ilości. W przypadkach, gdy dokumenty jednoznacznie nie wskazują, że nastąpiła wewnątrzwspólnotowa dostawa, ustawa przewiduje stosowanie innych dowodów, np. dokumentów ubezpieczeniowych, korespondencji handlowej, zamówienia, potwierdzenia zapłaty lub potwierdzenia przyjęcia towaru np. oświadczenia nabywcy. Bardzo ważny jest moment gromadzenia odpowiedniej dokumentacji. Zgodnie z przepisami, właściwe dowody trzeba posiadać do czasu złożenia deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym miała miejsce dostawa. Oznacza to, że jeżeli w momencie dokonywania rozliczenia z tytułu WDT sprzedawca nie posiada jakichkolwiek dowodów potwierdzających wywiezienie z Polski towarów, wówczas nie jest uprawniony do stosowania stawki podatku 0%. Gdy w ciągu trzech kolejnych, miesięcznych okresów rozliczeniowych podatnik nie zgromadził odpowiednich dowodów lub z jakichkolwiek powodów towary faktycznie nie opuściły terytorium kraju, daną transakcję ujmuje dopiero w rozliczeniu za trzeci miesiąc i ze stawką VAT właściwą dla dostaw krajowych (dla kwartalnego sposobu rozliczania jest to następny okres rozliczeniowy). W takiej sytuacji konieczne jest też sporządzenie korekty faktury, czyli poprawienie stawki 0% na odpowiednią dla danego towaru stawkę VAT i ujęcie kwoty podatku należnego.

Jeśli obowiązki w zakresie dokumentacji nie zostaną dopełnienie, organy kontroli podatkowej zakwestionują prawo do zastosowania zerowej stawki podatku i pociągną podatnika do odpowiedzialności.

Dodaj komentarz