Umorzenie udziałów w sp. z o.o.

Czy spółka z o.o. może okupić udziały od udziałowca w celu ich umorzenia?

Kodeks Spółek Handlowych przewiduje możliwość dobrowolnego umorzenia udziałów, czyli nabycia ich przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością za zgodą wspólnika. Innymi słowy; udziałowiec – osoba fizyczna zbywa udziały na rzecz spółki, w celu ich umorzenia. W takiej sytuacji zazwyczaj powstaje różnica; między wysokością otrzymanego wynagrodzenia, a poniesionym kosztem nabycia tych udziałów. Osiągnięty z tego tytułu zysk zaliczany jest do przychodów z kapitałów pieniężnych i traktowany jak odpłatne zbycie (sprzedaż) udziałów. Według aktualnych przepisów, wypłacanego udziałowcowi wynagrodzenia nie rozlicza płatnik (spółka), lecz sporządza ona jedynie informację – PIT-8C, którą przekazuje do urzędu skarbowego. Zbywca udziałów na podstawie tej informacji opodatkowuje dochód samodzielnie, 19% podatkiem dochodowym i wykazuje w swoim zeznaniu rocznym PIT-38. Zobowiązanie podatkowe powstaje nawet w przypadku, gdy zbywca nie otrzymania należnych pieniędzy.

Podkreślenia wymaga fakt, iż wycena umarzanych udziałów nie może bez uzasadnionej przyczyny, w znacznym stopniu odbiegać od wartości rynkowej. W przeciwnym wypadku, fiskus sam określi wysokość przychodu na podstawie ceny rynkowej i określi zobowiązanie podatkowe.

Przepisy kodeksu wymagają, aby umowa spółki przewidywała możliwość umorzenia i aby było ono podjęte uchwałą zgromadzenia wspólników.

Przy umorzeniu dobrowolnym nie trzeba zachowywać formy aktu notarialnego, jednak jak każda zmiana umowy spółki, musi nastąpić zgłoszenie do Krajowego Rejestru Sądowego.

 

 

 

Dodaj komentarz