Przyspieszony termin zwrotu VAT

Czy jeżeli w rozliczeniach podatnika wystąpi nadwyżka podatku VAT naliczonego nad należnym, może on wskazać go do zwrotu na rachunek bankowy?

Obecnie zwrot ten przysługuje w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT 7 a po spełnieniu określonych warunków dopuszczalne jest uzyskanie go w terminie 25 dni. W tym przypadku ważne jest aby należności z faktur, w których występuje podatek do zwrotu były w całości zapłacone. Należy jednak uwzględnić przepisy, mówiące o obowiązku dokonywania i otrzymywania niektórych płatności między przedsiębiorcami w formie bezgotówkowej, a więc za pośrednictwem rachunków bankowych. Obowiązek taki istnieje, jeżeli jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15.000 euro i to zupełnie niezależnie od ilości wynikających z niej płatności.

Zgodnie z ostatnim wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z czerwca 2012 roku, istnieje obecnie możliwość otrzymania zwrotu nadwyżki podatku w krótszym terminie także wówczas, gdy zapłata należności nastąpi w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności. W sytuacji, gdy następuje tzw. wzajemna kompensacja zobowiązań, kontrahenci nie regulują części lub całości płatności za pośrednictwem rachunków bankowych. Jednak na skutek zaliczenia zobowiązania jednego przedsiębiorcy na poczet zobowiązania drugiego, każdy z nich zostaje zwolniony ze swojego długu, co w konsekwencji pozwala uznać ich wzajemne wierzytelności za spłacone. Zatem takie potrącenie uważa się za równoznaczne zapłacie.

 

Dodaj komentarz