Amortyzacja po likwidacji spółki osobowej

W jaki sposób amortyzować maszyny po rozwiązaniu spółki jawnej?

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego do końca 2010 roku wspólnik, który przejął majątek po zlikwidowanej spółce jawnej, nie musiał prowadzić dalej rozpoczętej amortyzacji. Co prawda przepisy nakazują kontynuację amortyzacji, w przypadku zmiany formy prawnej, gdy zostaje zachowana tożsamość podmiotu. Jednak według sądu, przekształcenie formy prowadzenia działalności nie jest równoznaczne z jej likwidacją; spółka nie jest tożsama z jej wspólnikami, czyli osobami fizycznymi.

Jeżeli byli wspólnicy wprowadzili do swoich indywidualnych działalności gospodarczych środki trwałe pozostałe po zlikwidowanej spółce, mogli je wówczas amortyzować od początku, przyjmując cenę rynkową jako wartość początkową. Ustalony przez byłego wspólnika, na potrzeby jego jednoosobowej działalności, plan amortyzacji różnił się od wcześniejszego, ze względu na zmiany wartości środków trwałych, sposób podziału majątku lub przyjętą politykę podatkową.

Od pierwszego stycznia 2011, w związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22g ust. 14c i art. 22h ust. 3c) weszły w życie przepisy, które jednoznacznie nakazują byłemu wspólnikowi stosować zasadę kontynuacji amortyzacji. Zatem w tym względzie, likwidacja podmiotu niebędącego osobą prawną jest traktowana jak likwidacja przedsiębiorstwa – osoby prawnej. Według obecnego stanu prawnego, w omawianej sytuacji odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać z uwzględnieniem dotychczasowej ich wysokości i kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez zlikwidowaną spółkę. Wartość początkowa również pozostaje niezmieniona.

 

 

Dodaj komentarz