Zmiany w uldze na złe długi

Czy w 2013 roku będzie można skorzystać z ulgi na złe długi?

Obecne przepisy przewidują możliwość skorzystania z ulgi na złe długi, czyli skorygowania podatku należnego w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona i zostały spełnione ustawowe warunki. Analogicznie można postąpić z nieściągalną częścią wierzytelności. Nowo uchwalona ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przewiduje zmiany w uldze na złe długi, które zaczną obowiązywać od dnia 1 stycznia 2013 r.

Pierwszą zmianą jest skrócenie z 180 do 150 dni okresu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności. Oznacza to, że od 2013 roku, jeżeli zobowiązanie kontrahenta nie zostanie w jakiejkolwiek formie uregulowane, bądź zbyte przez 150 dni, licząc od terminu płatności, wierzytelność uważa się za nieściągalną.

Po drugie, nie będzie konieczności zawiadamiania nierzetelnego kontrahenta o zamiarze dokonania korekty podatku należnego i uzyskania potwierdzenia odbioru przez niego tego zawiadomienia. Po dokonaniu korekty również nie będzie trzeba powiadamiać dłużnika; z tego także wynika brak obowiązku przesyłania kopii takiego zawiadomienia do urzędu skarbowego. Zatem przedsiębiorca nie będzie informował swojego dłużnika ani przed, ani po fakcie skorzystania z ulgi na złe długi. Jedynie przy składaniu deklaracji podatnik dostarcza do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienia o korekcie, w którym zawarte będą dane dłużnika.

Kolejną zmiana jest wymóg, aby zarówno wierzyciel, jaki i dłużnik byli zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT na dzień poprzedzający dokonanie korekty.

Chociaż dotychczasowy zapis o konieczności wykazania długu w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny zostanie uchylony, to w praktyce nic się nie zmieni, gdyż wymóg taki wynika z zasad ogólnych.

Natomiast brak zapłaty w terminie 150 dni po stronie kupującego automatycznie będzie oznaczał obowiązek skorygowania podatku od towarów i usług z niezapłaconej faktury, który wcześniej odliczył. Bez znaczenia będzie tutaj fakt, czy wierzyciel skorzysta z ulgi na złe długi. Jeżeli dłużnik nie dokona odpowiedniej korekty, fiskus ustali dodatkowe zobowiązanie w wysokości 30 % kwoty VAT z niezapłaconej faktury. W przypadku osób fizycznych grozi inna sankcja, mianowicie odpowiedzialność karna.

Należy zaznaczyć, że zmiany będą dotyczyć wierzytelności, których nieściągalność uprawdopodobni się po 31.12.2012 r. W stosunku do pozostałych zastosowanie będą mieć przepisy obowiązujące do końca 2012 roku.

 

Dodaj komentarz