PCC od przekształcenia sp. z o.o.

Czy za zmianę umowy spółki z o.o. polegającą na przekształceniu w spółkę komandytowo-akcyjną trzeba zapłacić podatek?

Przepisy dopuszczają zmiany umów przedsiębiorstw, polegające na przekształceniu spółek kapitałowych w spółki komandytowo-akcyjne (S.K.A.). Jeśli jednak w wyniku transformacji nastąpi zwiększenie majątku nowo powstałego podmiotu, to takie zdarzenie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, w wysokości pół procent. Podstawą opodatkowania jest suma wszystkich wkładów zwiększających majątek spółki osobowej, zarówno tworzących kapitał zakładowy, jak i pozostałe (kapitał zapasowy i rezerwowy). Natomiast zwolnieniu podlega ta część wkładów, od której uprzednio uiszczono PCC albo zobowiązanie podatkowe zostało uregulowane zgodnie z prawem innego niż Polska państwa członkowskiego; jeżeli oczywiście istniała taka możliwość.

Mimo niezadowolenia podatników obowiązek zapłaty PCC powstaje również w sytuacji, gdy pomimo że nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego, nastąpi zwiększenie innego majątku. Może się tak stać, choćby na skutek przeznaczenia niepodzielonych zysków z lat ubiegłych przekształcanego podmiotu na kapitał zapasowy powstałej spółki. Ponadto na majątek S.K.A. składają się zarówno wkłady wnoszone przez komplementariuszy, jak i wkłady akcjonariuszy. Taka interpretacja przepisów prezentowana przez fiskusa, jest potwierdzona wyrokami sądów administracyjnych.

Dodać przy tym należy, że podstawę opodatkowania trzeba pomniejszyć o wynagrodzenie notariusza i opłaty rejestracyjne w KRS.

 

Dodaj komentarz