Kwartalne rozliczanie zaliczek na podatek dochodowy i VAT

Jakie warunki należy spełnić, aby móc kwartalnie rozliczać zaliczki na podatek?

Podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym (z wyjątkiem podmiotów utworzonych w wyniku przekształceń) oraz przedsiębiorcy posiadającym status tzw. małego podatnika (w każdym roku podatkowym), mogą skorzystać z ułatwienia, jakim jest opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w systemie kwartalnym. Chodzi tu o kwartał roku kalendarzowego, czyli trzy miesiące. Taka możliwość jest przewidziana dla osób prawnych, jak i osób fizycznych, zarówno na zasadach ogólnych, jak i przy metodzie liniowej.

O wyborze tej metody należy zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do 20 dnia drugiego miesiąca roku podatkowego danego podmiotu. Natomiast w przypadku osób fizycznych, jest to 20 lutego lub przeddzień rozpoczęcia działalności, jeżeli rozpoczęcie następuje w trakcie roku podatkowego, jednak nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Rozliczeń kwartalnych dokonuje się na analogicznych zasadach jak rozliczeń miesięcznych, mianowicie: w rachunku narastającym od początku roku podatkowego do końca poszczególnych kwartałów.

Wszystkie podmioty, będące podatnikami VAT mają możliwość dokonywania kwartalnych rozliczeń tego podatku. Należy jednak wyjaśnić, że ustawa rozróżnia małych podatników, podmioty rozpoczynające działalność i pozostałe przedsiębiorstwa. Mianowicie, pierwsze dwie grupy mają prawo do wyboru kasowej metody rozliczeń. Metoda ta narzuca składanie deklaracji za kwartał, ale jednocześnie uprawnia do kwartalnej zapłaty podatku. Natomiast pozostali podatnicy, pomimo że mogą składać kwartalne deklaracje (po uprzednim zawiadomieniu urzędu skarbowego), to zaliczki na podatek muszą wpłacać w każdym miesiącu. Innymi słowy przedsiębiorcy, którzy nie stosują kasowej metody rozliczeń VAT, bez wyjątków płacą miesięczne zaliczki na ten podatek.

Dodaj komentarz