Ograniczenia czasu trwania kontroli podatkowej

kontrola skarbowaJak długo może trwać kontrola podatkowa?

W sytuacjach, gdy działalność podatnika zostaje poddana kontroli, powinien on pamiętać o przysługujących prawach wynikających z Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i Ordynacji podatkowej. Przede wszystkim przepisy zakazują prowadzenia jednocześnie kilku postępowań kontrolnych u jednego przedsiębiorcy. Ściśle określona jest także liczba dni kontroli danego podmiotu w jednym roku kalendarzowym, która jest zróżnicowana ze względu na wielkość działalności. I tak u mikroprzedsiębiorcy przewidziano 12 dni roboczych, u małego przedsiębiorcy 18 a u średniego 24 na kontrolę ze strony jednego organu sprawdzającego w roku kalendarzowym. Natomiast w pozostałych podmiotach czas trwania kontroli nie może przekroczyć 48 dni roboczych w roku. Przepisy określają warunki, od których zależy kategoria przedsiębiorcy; jest to średnioroczna liczba zatrudnionych pracowników oraz roczny obrót netto ze sprzedaży lub suma aktywów bilansu. Podstawę do przyjęcia kryteriów stanowi jeden z dwóch ostatnich lat obrotowych. Za mikroprzedsiębiorcę  należy uznać takiego podatnika, u którego zatrudnienie nie przekroczyło 10 pracowników oraz roczny obrót netto ze sprzedaży lub sumy aktywów jego bilansu nie przekroczył 2 mln euro. Zaś status małego przedsiębiorcy ma ten, kto zatrudniał więcej niż 10 a mniej niż 50 pracowników i obroty jego lub suma aktywów bilansu nie przekroczyły 10 mln euro. Średni przedsiębiorca to ten kto zatrudnia więcej niż 50  a mniej niż 250 pracowników i jego obroty lub suma aktywów nie przekracza 43 mln. euro.

Ustawa wymienia przypadki, w których ograniczenie czasowe kontroli nie ma zastosowania. Są to między innymi: kontrole przed zwrotem podatku VAT dotyczące prawidłowości jego rozliczeń oraz kontrole uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.

W otrzymanym przez podatnika upoważnieniu do kontroli musi być zawarty termin zakończenia czynności kontrolnych. Przepisy jednak przewidują dwa przypadki, kiedy termin ten może zostać przesunięty, czyli kontrola nie zostanie zakończona w ustalonym czasie.

Pierwszą możliwością przedłużenia prac organów kontrolujących jest zaistnienie, niezależnych od nich, okoliczności. Jeżeli tak się stanie, organ jest zobowiązany doręczyć przedsiębiorcy uzasadnienie, wraz z nowym terminem zakończenia, przed podjęciem dalszych czynności sprawdzających. Drugim przypadkiem jest wykrycie przez kontrolującego nieprawidłowości. Mogą to być: niezłożenie deklaracji wbrew obowiązkowi, zaniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie straty powyżej 10% kwoty zadeklarowanej. W takich sytuacjach kontrolowany musi zostać o tym fakcie powiadomiony na piśmie ( wraz z uzasadnieniem); zdarzenie musi być opisane w książce kontroli a liczba dni kontroli może wówczas zostać zwiększona nawet dwukrotnie.

Dodaj komentarz