Zeznanie podatkowe za 2013 r. ryczałtowców tylko do końca stycznia 2014 r.

imasdges31 stycznia br. upływa termin złożenia PIT 28 i zapłaty podatku, jeśli taki wynika z zeznania. Podatnicy mogą złożyć swoje zeznania podatkowe w formie papierowej bezpośrednio w swoim urzędzie skarbowym (otrzymując potwierdzenie przyjęcia przez urząd na kopii deklaracji) lub wysłać go listem (najlepiej poleconym aby mieć dowód nadania); mogą oni również swój PIT przesłać w formie elektronicznej, czyli przez Internet, bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dowodem złożenia takiego zeznania jest poświadczenie odbioru, na którym wskazana jest data przyjęcia formularza przez system e-deklaracje. Rozliczenia za 2013 r. należy dokonać na formularzu PIT 28 z numerem 17 z załączonym do niego PIT 28/A, zawierającym informacje o przychodach z działalności gospodarczej oraz z najmu, a także  PIT 28/B, zawierający informacje o przychodach z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki osób fizycznych. Osoby, które korzystają z ulg dołączają dodatkowo PIT/O. Ryczałtowiec może też oddać 1% swojego podatku na organizację pożytku publicznego; wówczas jej numer KRS wpisuje w pozycji 125 zeznania, a kwotę tę zaokrągla do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Należy przypomnieć, że ryczałtową formę opodatkowania mogą wybrać podatnicy będący przedsiębiorcami, jak i osoby wynajmujący lokale. Jednak przedsiębiorcy muszą uważać aby nie być wyłączonymi z tej formy opodatkowania ze względu na swoje PKD, a także ze względu na przekroczenie limitu ustanowionego na dany rok dla ryczałtowców.

Również do końca stycznia 2014 r. zobowiązani są przesłać do fiskusa swoje zeznanie podatkowe ( PIT 16 A) osoby, które w 2013 r. rozliczały się w formie karty podatkowej. Powinni oni umieścić w tej deklaracji informację o składkach zdrowotnych. Jednak niestety nie mogą oni skorzystać z żadnych ulg, ani przekazać 1 procent wykazanego podatku na organizacje pożytku publicznego.

Jeszcze na koniec ważna zasada – wszystkie podatki zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a te równe lub wyższe 50 groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Dodaj komentarz