Doradztwo podatkowe a szara strefa

szara strefa 4Czy opłaca się korzystać z usług doradców bez uprawnień?

Osoby, które świadczą usługi doradztwa podatkowego bez wymaganych uprawnień wykonują te usługi po znacznie niższych cenach  niż doradcy podatkowi posiadający certyfikaty i co jest zrozumiałe odbierają tym klientów. Każdemu zależy na tym aby  osiągać maksymalne zyski przy minimalnych kosztach.  Jednak wiele osób korzystających z takich pseudo doradców nie zdaje sobie sprawy z tego ile w konsekwencji może stracić.   W większości nie wystawiają oni faktur sprzedaży, dlatego też nie ma dowodu na to, że w ogóle takie usługi świadczą a co za tym idzie podatnik nie może takiego wydatku zaliczyć do kosztów podatkowych i zmniejszyć przez to podstawy opodatkowania a w konsekwencji zapłacić niższego podatku. Osoby świadczące tego rodzaju usługi bez uprawnień nie szkolą się ustawicznie i dlatego też nie mają wiarygodnych wiadomości – przy udzielaniu porad nie korzystają zapewne z programów prawnych, będących źródłem przepisów prawnych. Nie są one też ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej i dlatego też nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje usługi  – całą odpowiedzialnością jest obarczony klient (właściciel firmy), który często jest nieświadomy takiego wielkiego ryzyka. Nie opłacają one też składek członkowskich, którymi obciążany jest doradca podatkowy z certyfikatem. Jak wynika z powyższego doradcy z szarej strefy nie ponoszą żadnych kosztów a osiągają przychody i to na dodatek nieopodatkowane. Najgorsze jest chyba to, iż takich doradców działających w ramach szarej strefy nie obowiązuje zachowanie w tajemnicy informacji powierzonych im przez klientów i często zdarza się, że są one przekazywane innym osobom w celu osiągnięcia korzyści, na co już w ogóle klient nie ma żadnego wpływu i wówczas dopiero dociera do niego jak sam się doprowadził do trudnej sytuacji a niekiedy nawet do bankructwa. Zatem nie zawsze niska cena za usługi doradztwa podatkowego w końcowym rachunku jest opłacalna. Każdy podatnik powinien sobie sam dokonać takiego rachunku aby zdać sobie sprawę z tego czym ryzykuje i czy takie ryzyko się jemu opłaca.

Osoby z szarej strefy nie posiadające certyfikatów Ministra Finansów a wykonujące czynności doradztwa podatkowego podlegają karze grzywny do zł 50.000. Należy tylko zastanowić się czy kara ta jest adekwatna do strat niektórych klientów i jak temu procederowi przeciwdziałać.

Sądzę, iż sam klient dokonując wyboru podmiotu, któremu powierza prowadzenie ksiąg oraz sprawy podatków swojej firmy powinien mieć całkowitą wiedzę na temat zawodu doradcy podatkowego, który gwarantuje bezpieczny i dynamiczny rozwój jego firmy.

W obecnym systemie podatkowym, przy stale zmieniających się przepisach prawnych warto zadbać o to aby profesjonalista zajął się księgowością i doradztwem podatkowym firmy; z nim podpisać umowę, która przeniesie na niego odpowiedzialność a samemu zająć się tym co jest przedmiotem działalności firmy a więc sprzedażą towarów, usług a może produkcją.

Dodaj komentarz